Z činnosti dolnoradechovských hasičů v prvním pololetí roku 2020

lednu, po vánoční a silvestrovské odmlce, se opět ke svým pravidelným schůzkám každé pondělí vrátili nejen členové jednotky, ale i Mladí hasiči. Jednotka se schází za účelem domluvy provozních věcí, k údržbě hasičárny a hasičského vybavení, k různým školením a kondičním jízdám. Činnost Mladých hasičů se odvíjí od počasí a bohužel i počtu dětí, které na kroužek zrovna dorazí, protože některé ryze hasičské úkoly nejde v malém počtu provádět.

únoru jednotka vyjela k ohlášenému požáru lesa. Na místě bylo zjištěno, že se jedná o planý poplach. V sobotu 22. února se konal tradiční hasičský ples. Účast byla opět vyšší než v minulých letech. Máme radost, že je o akci zájem, a že vynaložené úsilí, které je s přípravami i samotným provozem akce spojené, nepřijde vniveč. Pár dní po plese jednotka hasičů ve večerních hodinách vyjížděla otevírat zabouchnuté dveře domu v naší obci, ve kterém zůstaly zapálené svíčky a hrozilo nebezpečí požáru.

březnu došlo k pozastavení kroužku Mladých hasičů vzhledem k vyhlášení nouzového stavu ČR. Ani jednotka se v té době pravidelně v pondělí nescházela. V obci ovšem pomáhala s distribucí ochranných pomůcek potřebným a zároveň byla připravena v případě výjezdu zajistit akceschopnost.

dubnu jednotka vyjela k hašení požáru hrabanky v lese, která vzplála po předchozím pálení. Pravidelné pondělní scházení stále neprobíhalo.

Květen pro jednotku začal dopravní nehodou automobilu, který narazil do stromu. Pár dní na to pak naši hasiči pomáhali při několikahodinovém hašení požáru průmyslového objektu v Polici nad Metují. Byli přivolání nejen kvůli svým šikovným rukám, ale také z důvodu potřeby dodávky velkého množství vody, v čemž místní velkoobjemová cisterna výrazně pomohla. Celkem na místě zasahovalo 16 jednotek hasičů a 35 kusů zásahové techniky. O necelé dva týdny později pak byla jednotka přivolána do Náchoda k požáru výškové budovy. Na konci května také došlo za předepsaných podmínek k obnovení pravidelných pondělních schůzek jednotky.

Červen byl radostným pro děti. Za přísných pravidel, která udává vyhláška pro zájmové kroužky, byla obnovena činnost Mladých hasičů. Hned na den dětí je tedy čekala připravená velká stopovací hra v okolních lesích, kdy po správném nalezení cesty a splnění několika úkolů nalezly poklad. Protože jsou veškeré soutěže a aktivity Okresního sdružení hasičů v našem kraji až do konce srpna plošně zrušené, nemohli jsme se ani my účastnit žádných soutěží, i když už jsme je s dětmi plánovali. Mladí hasiči si tedy v červnu osvěží nabyté vědomosti a po prázdninách, pevně věříme, vyrazíme poměřit síly „do světa“. Požární útok, štafeta dvojic, topografie nebo třeba uzlování už dětem totiž nejsou cizí. V případě zájmu mezi sebe rádi přivítáme další nadšené hasiče.

Aktuální informace ke kroužku Mladých hasičů lze získávat z Facebooku nebo z webových stránek dobrovolných hasičů (www.hasici-dr.cz). Přehled výjezdů jednotky pak lze najít jak na webových stránkách, tak i v hasičské vývěsce před obchodem v obci.